۱۰ نکته حیاتی در انتخاب سرمایه گذار برای کارآفرینان

چند وقت پیش در یک سمینار در مورد انتخاب سرمایه گذار شرکت کردم که در جریان آن کارآفرینان به دنبال بررسی گزینه‌های مختلف بودند. اولین نکته‌ای که بعد از پایان سمینار خیلی جلوه می‌کرد، تفاوت بیش از حد سلیقه در انتخاب سرمایه گذاران برای استارتاپ ها و برنامه‌ها بود. به پاسخ چند نفر از این کارآفرینان توجه کنید:

 • بیشتر به دنبال کسی هستم که بدون محدودیت پول خرج کند!
 • بیشتر به دنبال کسی هستم که در بازار آشنا داشته باشد!
 • بیشتر به دنبال کسی هستم که بتواند در طول مسیر به من کمک کند!
 • بیشتر به دنبال کسی هستم که راهکارهای پشت پرده را بشناسد!
 • بیشتر به دنبال کسی هستم که بتواند من را از ایران خارج کند!
 • بیشتر به دنبال کسی هستم که به عنوان حامی در کنار من باشد!

جالب است بدانید که هر کدام از این کارآفرینان به دنبال توجیه نیاز خود و تعریف خود از انتخاب سرمایه گذار بودند. حتماً می دانید که هیچ کدام موفق نمی‌شدند! این موضوع به نظرم ایده جالبی بود که تحت عنوان یک مقاله به بررسی آن بپردازم و ببینم که چه چیزی برای کارآفرینان مهمتر است و چه کسی به عنوان سرمایه‌گذار می‌تواند به آنها در این مسیر کمک کند.

اهمیت انتخاب سرمایه گذار برای کارآفرینان

وقتی که بحث انتخاب سرمایه گذار برای کارآفرینان مطرح می‌شود، یعنی به دنبال کسانی هستند که بتوانند به خلاقیت آنها شاخ و برگ بدهد و نهال تازه رشد کرده آنها را تا زمان تبدیل شدن به یک درخت تنومند حمایت کند. بنابراین انتظار ما از یک سرمایه گذار شامل موارد زیر می‌شود:

 • حمایت بی مزد و منت و بودن در کنار کارآفرین
 • برنامه ریزی بلند مدت برای کشاندن محصول یا خدمات تولیدی به بازار
 • حمایت از کارآفرین به عنوان شریک و یار
 • فراهم آوردن مسیر ساده و بدون دردسر برای رشد به کمک خلاقیت کارآفرینی
 • جلوگیری از تأثیر مشکلات مالی بر مسیر استارتاپ و هدایت آن به مسیرهای درست
 • پر کردن شکاف‌های مسیر شرکت‌های نوپا برای سرعت بخشیدن به مسیر رشد
 • به دست آوردن حمایت‌های مالی و دولتی برای پیشرفت بیشتر
 • ایجاد یک مزیت رقابتی مالی نسبت به رقبا برای حضور در بازار

بنابراین یک سرمایه گذار نه تنها وظیفه شل کردن سر کیسه را دارد! بلکه باید به عنوان یک مدیر، به عنوان یک کارگر، به عنوان یک پدر یا مادر، به عنوان یک معلم و به عنوان یک رفیق در کنار کارآفرین حضور داشته باشد. اما شما به عنوان کارآفرین سعی کنید در انتخاب سرمایه گذار ۱۰ مورد زیر را رعایت کنید.

سرمایه گذار را به عنوان شریک بدانید، نه به عنوان عابر بانک!

این یک اشتباه است که شما به هنگام انتخاب سرمایه گذار به دنبال فردی باشید که تنها نیازهای مالی شما را تأمین کند و به صورت عابر بانک از آن استفاده کنید. مطمئن باشید کسانی که از لحاظ مالی در سطح بالاتری هستند (البته به جز کسانی که از ژن خوب بهره می‌برند!)، شناخت کافی نسبت به بازار دارندو اتفاقاً پیش‌بینی‌های مالی آن‌ها اکثراً درست از آب در می‌آید. به هیچ وجه سرمایه گذار را فقط یک منبع مالی خوب ندانید و بهتر است یک مشاور مالی در کنار شما باشد. حتی اگر برای شما به عنوان کارآفرین امکان پذیر است، شرایطی به وجود بیاورید که کنترل وضعیت مالی استارتاپ در اختیار سرمایه گذار باشد و به شما کمک کند که در تصمیم گیری‌های مختلف به سراغ چه مسیری بروید.

 انتخاب سرمایه گذار باید با توجه به مشکلات کسب و کار باشد

خوشبختانه بحث استارتاپ و کارآفرینی به حدی وسیع است که حتی قرار دادن آنها در دسته‌های مختلف امکان پذیر نیست. مثلاً ممکن است یک استارتاپ بر روی یک اختراع شیمیایی شکل گرفته باشد، اما محصول آن برای نظافت کردن تجهیزات منزل باشد. یعنی شما در نهایت محصولی خواهید داشت که روند شیمیایی و مصارف خانگی دارد. بنابراین طبیعتاً مشکلات کارآفرینان و استارتاپ‌ها بسیار متنوع است و به اندازه تنوع آنهاست. یکی از دلایل مهم انتخاب سرمایه گذار برای پروژه این است که به شما در برطرف کردن این مشکلات کمک کند. مثلاً شما به عنوان تولیدکننده یا کارآفرین بیشتر بحث موارد علمی و تولید آن را بر عهده می‌گیرید و از سرمایه گذار می‌خواهید که وضعیت بازار و عکس العمل آن در سطح بازار را کنترل کند. مطمئن باشید که این همکاری دو نفره در نهایت به موفقیت استارتاپ شما خواهد انجامید.

به میزان تعهد سرمایه گذار و زمان اختصاص یافته از طرف او توجه کنید

یک اشتباه بزرگ و خطرناک برای کارآفرینان، رفتن به سراغ شرکت‌های سرمایه‌گذاری است. در مورد نحوه سرمایه گذاری دره سیلیکون (Silicon Valley) شنیده‌اید. منظور ما از شرکت‌های سرمایه‌گذاری، این روش مدرن و پیشرفته آمریکایی نیست. بلکه شرکتهایی هستند که چند نفر دارای وضعیت مالی مناسب اقدام به تأسیس آن‌ها می‌کنند و وظیفه حمایت از کارآفرینان را بر عهده می‌گیرند.

تا این جای کار این شرکت‌ها بسیار خوب هستند. اما زمانی که متوجه شوید که آنها به دنبال مالکیت طرح شما هستند ممکن است موضوع کمی برای شما نگران کننده باشد. اما اگر این را هم کنار بگذاریم! موضوع زمانی جالب می‌شود که تمرکز آنها بر روی چند پروژه همزمان تقسیم می‌شود و این یعنی زمان کمتری به پروژه شما اختصاص می‌یابد. این بی مهری برای استارتاپ ها و کارآفرینان که با مشکلات متعددی همراه هستند می‌تواند ناامید کننده باشد و حتی در نهایت بیخیال پروژه خود شوند.

زمان مناسب برای انتخاب سرمایه گذار در نظر داشته باشید!

چند وقت پیش در پارک علم و فناوری با یک کارآفرین برخوردم که در همان قدم‌های اول به سراغ یک سرمایه گذار برای پروژه خود می‌گشت. جالب است بدانید که این کار آفرین حتی قدم‌های اولیه و ثبت مالکیت پروژه خود را هم انجام نداده بود. این موضوع باعث شده بود که از گفتن تمامی ویژگی‌های پروژه خود ترس داشته باشد به همین دلیل توانایی چندانی برای انتخاب سرمایه گذار و راضی کردن آنها به سرمایه گذاری در پروژه خود نداشت.

این یک خاصیت دیگر در پروژه‌های خلاقانه و کارآفرینانه است. در واقع این پروژه‌ها اگر ثبت مالکیت نشوند، احتمال کپی برداری یا سرقت آن وجود دارد. بنابراین شما نیازی نیست که برای انتخاب سرمایه گذار عجله کنید و در همان ابتدای راه به سراغ افراد مختلف بروید. ابتدا در یک برگه سفید مشخص کنید که مسیر استارتاپ شما به چه شکلی خواهد بود و چه زمانی می‌توانید با اطمینان در مورد پروژه خود صحبت کنید. در این مرحله می‌توانید به سراغ سرمایه‌گذاران بروید و با خیال راحت در مورد مزایای آن و عکس العمل بازار نسبت به آن صحبت کنید. به این شکل می‌توانید یک سرمایه گذار مطمئن و آشنا به پروژه خود انتخاب کنید.

 از روش‌های سنتی برای پیدا کردن سرمایه گذار دوری کنید

همیشه بحث سرعت پیشرفت اینترنت در راه‌های مختلف وجود دارد و حتی کارشناسان معتقدند که سرعت زمان در اینترنت بسیار بیشتر است! اینجاست که شما چه برای پیدا کردن سرمایه گذار و چه در مورد سایر بخش‌های استارتاپ خود از ادامه دادن روش‌های سنتی دوری کنید و به سراغ مسیرهایی بروید که در حال حاضر مدرن هستند.

در مورد انتخاب سرمایه گذار هم می‌توانید همین روال را دنبال کنید. همیشه قرار نیست بانک‌ها به شما وام بدهند و از ظرفیت آنها استفاده کنیم. سعی کنید در اینترنت و در سایر سمینارها و اجلاس مرتبط با کسب و کار خود حضور فعال داشته باشید و روش‌های مختلف سرمایه گذاری را بشناسید. این یعنی شما خیلی راحت و با کمترین دردسر که می‌توانید بهترین سرمایه گذار را برای کسب و کار و استارت آپ خود انتخاب کنید.

سرمایه گذاری پیدا کنید که با شما صادق باشد

رابطه سرمایه گذار و کارآفرین یک رابطه دو طرفه است که باید بتوانند آن را بر اساس صداقت ادامه دهند. اینکه تولید کننده یا سرمایه‌گذار بخشی از توانایی یا قابلیت‌های محصول خود را مخفی نگه دارد تا در فازهای بعدی رونمایی کند یا اینکه سرمایه گذار در مورد عکس العمل بازار و نیاز بازار نسبت به محصول، به تولیدکننده دروغ بگوید، در هر دو حالت دچار مشکل می‌شوند. این یعنی انتخاب سرمایه گذار به عنوان شریک تأثیر بسیار مهمی بر ادامه همکاری این دو طرف دارد. در واقع فرآیند کلی تولید در استارتاپ به دو بخش تولید و مالی تقسیم می‌شود که بخش مالی آن بر عهده سرمایه گذار و بخش تولید آن برعهده کارآفرین و تولید کننده است.

سرمایه‌گذاری پیدا کنید که مشکلات جاری شما را برطرف کند

در انتخاب سرمایه گذار باید به خاطر داشته باشید که سرمایه‌گذار یک بولدوزر جاده صاف کن برای کسب و کار شما باشد. در این مورد باید تعارف را کنار بگذارید و کاملاً به شخص مورد نظر خود بگویید که چه انتظاراتی از او دارید و دقیقاً باید چه مشکلاتی را برای شما برطرف کند. گاهی مشکلات کسب و کار و استارت آپ فقط شامل پرداخت حقوق کارکنان یا خرید یک دستگاه خاص نیست.

شما از پول سرمایه گذار می‌توانید در مسیرهای مختلفی استفاده کنید. مثلاً ممکن است انتخاب سرمایه گذار به هدف حضور بهتر در بازار و استفاده از اعتبار آن باشد. گاهی ممکن است شما از سرمایه گذار بخواهید که چند نفر از آشنایان را با این کسب‌وکار درگیر کند تا روند بازاریابی و فروش آن به شکل بهتر و مناسب‌تری انجام شود.

سرمایه گذاری پیدا کنید که برنامه شما را بدون قیمت بداند

رابطه سرمایه گذار و کارآفرین رابطه عاشق و معشوق نیست، اما به هر حال یک سرمایه‌گذار باید دیدگاه مثبت و قابل قبولی نسبت به استارتاپ شما داشته باشد. این یعنی سرمایه گذار اطمینان داشته باشد که پروژه شما بهترین پروژه موجود است و باید تمام تمرکز خود را به آن معطوف کند. اگر توجه کرده باشید به بدون قیمت بودن استارتاپ اشاره کردیم.

در واقع در انتخاب سرمایه گذار باید این انتظار را داشته باشیم که شخص تأمین کننده منابع مالی به هیچ وجه تمایلی به فروش یا واگذاری پروژه نداشته باشد. اگر این اتفاق رخ دهد، شما مجدداً وارد پروسه پیدا کردن سرمایه گذار برای کسب و کار خود و سر و کله زدن با افراد دیگر می‌شوید که مطمئناً وقت زیادی از شما تلف خواهد کرد.

سرمایه‌گذاری پیدا کنید که باعث تنوع در برنامه‌های شما شود

یک توصیه: فراموش نکنید که سرمایه‌گذار دستگاه چاپ پول نیست که شما در مواقع نیاز فقط پول خود را از آن تأمین کنید و نیازی به آن نداشته باشید. شاید بهتر است که دیدگاه خود را نسبت به این افراد تغییر دهید و با دید مثبت به آنها نگاه کنید. بهترین توصیفی که از سرمایه گذار می‌توانید داشته باشید این است که آن را به عنوان مشاور در کنار خود داشته باشید. حتی اگر نسبت به روند انجام پروژه حساسیت دارید و ترجیح می‌دهید که افرادی دیگر در آن دخالت نداشته باشند، سرمایه گذاران می‌توانند ایده‌های خلاقانه‌ای داشته باشند که به حضور شما در بازار و فروش محصول کمک می‌کند. این یعنی شما باید از ظرفیت خلاقیت سرمایه گذار هم کمک کنید.

 سرمایه گذاری پیدا کنید که  علایق او با شما هم مسیر باشد

تفاوت در علاقه به رنگ‌ها ساده‌ترین چیزی است که احتمال باعث تنش می‌شود. همیشه جزئیات هستند که در انتخاب سرمایه گذار نقش دارند. این جزئیات اگرچه ممکن است در ابتدا به عنوان تفاوت سلیقه شناخته شوند اما به مرور زمان ممکن است جای خود را به اختلاف و مشکلات بزرگتر بدهند. پس سعی کنید همیشه در پیدا کردن سرمایه گذار در مورد علایق آنها بپرسید و عکس العمل آن‌ها را نسبت به فرایند تولید و خود بدانید. اگر انگیزه و توانایی آنها توانست که شما را به جذب سرمایه آن راضی کند، یعنی می‌توانید او را به عنوان سرمایه گذار پروژه خود انتخاب کنید.

تعبیر جالبی که در انتخاب سرمایه گذار وجود دارد این است که به جای رفتن به دنبال پول، بیشتر به دنبال پول هوشمند باشید. پول هوشمند یعنی سرمایه‌ای که هم در تولید و هم در فروش به شما کمک کند و باعث شود که مشکلات مسیر استارت آپ شما رفع شوند.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *