۹ ایده کسب و کار کم هزینه برای دانشجویان

پیدا کردن یک کسب و کار کم هزینه یک آرزوی مهم و سخت برای دانشجویان محسوب می‌شود که بخش مهمی از هزینه آنها را جبران می‌کند. این یک واقعیت است که دانشجویان توانایی سرمایه گذاری در یک کسب و کار سنگین را ندارند و نمی‌توانند به صورت تمام وقت مشغول به کار شوند. این افراد چه به صورت پسر و چه دختر باید یک کار نیمه وقت با زمانبندی تحت کنترل خود پیدا کنند که هم به عنوان یک منبع درآمد برای آنها شناخته شود و هم نیاز به سرمایه‌گذاری زیادی نداشته باشد.

در این مطلب به سراغ دانشجویان مختلف رفته‌ایم و در مورد پیشنهادهای مختلف آنها برای راه اندازی یک کسب و کار کم هزینه برای دانشجویان پرسیده‌ایم. بنابراین در این مطلب ابتدا یک تعریف و چارچوب مشخص برای ایده‌های کسب و کار کم هزینه تعریف خواهیم کرد و سپس ۹ ایده جالب و قابل اجرا ذکر خواهیم کرد.

ایده کسب و کار کم هزینه شامل چه مواردی می‌شود؟

اصولاً زمانی که بحث راه اندازی کسب و کار برای دانشجویان می‌شود هم باید هزینه کم را در نظر بگیریم و هم باید زمان بندی آن را با توجه به زمان آموزش دانشگاه و کلاس تعیین کنیم. به طور کلی ایده کسب و کار کم هزینه باید موارد زیر را شامل شود:

  • نیاز به سرمایه گذاری زیاد نداشته باشد
  • اهمیت سرمایه مالی در آن کم باشد
  • بر مبنای خلاقیت فرد شکل بگیرد
  • درآمد آن‌ها تقریباً ثابت و مشخص باشد
  • زمانبندی ثابتی برای اجرای آن وجود نداشته باشد
  • جنسیت‌های مختلف قابلیت اجرای آن را داشته باشند
  • با قوانین دانشجویی و قوانین منطقه‌ای همخوانی داشته باشد

بنابراین با در نظر گرفتن این گزینه‌ها تا حدود زیادی ایده‌های کسب و کار کم هزینه برای دانشجویان محدود می‌شوند و به تعداد کمتری می‌رسیم. از طرفی دیگر شرایط شخصی و سلیقه دانشجو ممکن است تعداد دیگری از گزینه‌ها را کم کند و یک یا دو پیشنهاد شغلی برای دانشجو باقی بماند. بررسی‌های ما نشان داده که ۹ ایده زیر به عنوان کسب و کار کم هزینه برای دانشجویان بهتر هستند.

انجام خدمات نظافتی و بهداشتی

کارهای خدمات نظافتی و بهداشتی یکی از بهترین شغل‌هایی هستند که فرد می‌تواند از توانایی فردی خود استفاده کند و نیاز به سرمایه نداشته باشد. خوشبختانه مشاغل خدماتی و نظافتی در حوزه‌های مختلف به راحتی یافت می‌شوند و بازار آنها به شکلی است که هیچ وقت نباید انتظار اشباع شدن آنها را داشته باشیم. در ضمن برای دانشجویان هم مشکلی بابت شرکت در کارهای خدماتی و نظافتی وجود ندارد.

بنابراین به عنوان اولین پیشنهاد برای کسب و کار کم هزینه برای دانشجویان به سراغ مشاغل خدمات نظافتی و بهداشتی بروید. برای این کار می‌توانید چند آگهی معمولی را چاپ کنید و در مناطق مختلف شهر پخش کنید. حتی می‌توانید با آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی نزدیک به خوابگاه خود صحبت کنید و از آنها بخواهید که نظافت ماهانه محوطه آپارتمان و مجتمع را به شما واگذار کنند. اگر بتوانید اعتماد این خانواده‌ها و مجتمع‌های مسکونی را جلب کنید مطمئن باشید که منبع کسب درآمد شما پایدار خواهد بود.

فعالیت به عنوان پیک

به عنوان پیشنهاد دوم می‌توانید به عنوان پیک در شرکت‌های مختلف فعالیت کنید. این یک موضوع کاملاً واضح و مشخص است که هم شرکتها و هم افراد شخصی از حضور در خیابان و گیر کردن در ترافیک واهمه دارند. این موضوع بهترین فرصت را برای شما به عنوان دانشجو فراهم می‌کند که یک کسب و کار کم هزینه برای خود ایجاد کنید و از آن به عنوان منبع کسب درآمد و پرداخت شهریه کمک بگیرید.

برای فعالیت در این حوزه دو مسیر می‌توانید انتخاب کنید. مسیر اول این است که شخص آگهی فعالیت به عنوان پیک را چاپ کنید و در مناطق مختلف شهر تقسیم کنید. در ضمن رساندن این آگهی‌ها به شرکت‌ها هم می‌توانند پیشنهاد خوبی باشد. اما در مسیر دوم شما به سراغ کاریابی‌ها و مسئولین اداری شرکت‌های مختلف می‌روید. این موضوع باعث می‌شود که آنها پیشنهادهای شغلی متفاوتی به شما ارائه دهند و در صورت وجود بسته به عنوان پیک برای آن‌ها فعالیت کنید. با داشتن یک موتور سیکلت شخصی به راحتی می‌توانید از این روش به عنوان منبع کسب و کار کم هزینه استفاده کنید.

مراقبت از کودکان

زندگی آپارتمان نشینی و بالا رفتن هزینه‌ها چیزی است که در حال حاضر افراد خانواده را به کار بیشتر مجبور می‌کند. کار بیشتر به معنی درگیر شدن خانواده‌ها و پدر و مادر در کار و مشغله. اما نگهداری کودکان و بچه‌ها برای خانواده‌ها سخت است و ممکن است سپردن کودک به مهد کودک برای آنها هزینه بر باشد. این بهترین فرصت برای شما به عنوان دانشجو است که یک راه مناسب برای کسب درآمد خود پیدا کنید.

اما اگر به دنبال این هستید که از طریق مراقبت از کودکان یک کسب و کار کم هزینه برای خود ایجاد کنید باز هم مسیرهای متفاوتی پیش روی شما خواهد بود. اگر به تنهایی نمی‌توانید فعالیت کنید باید به سراغ مهد کودک‌ها و پیش دبستانی‌ها بروید و از آنها بخواهید که به صورت ساعتی و موقتی در آنجا فعالیت کنید. در حالت دوم شما می‌توانید از طریق پخش آگهی در وبسایت ها مانند وب سایت دیوار درخواست مراقبت از کودکان را داشته باشید. مطمئن باشید اگر خانواده‌ها متوجه شرایط شما شوند و بدانند که تحصیلکرده هم هستید از سپردن کودکان به شما واهمه‌ای نخواهند داشت.

آموزش و تدریس خصوصی

این یکی از بهترین راه‌های کسب درآمد برای دانشجویان و ایده کسب و کار کم هزینه برای آنهاست. شما به عنوان دانشجو مطمئناً در یک زمینه تخصصی خاص فعالیت می‌کنید که طبیعتاً سطح سواد شما در این زمینه بالاتر است. از طرفی دیگر در دوران دانش آموزی این احتمال وجود دارد که شما در زمینه‌های سخت مانند درس‌های ریاضی و فیزیک یا رشته‌های هنری خاص تسلط بالایی داشته باشید.

اینجاست که خیلی راحت از طریق پخش کردن آگهی می‌توانید چند دانش آموز به صورت تدریس خصوصی برای خود پیدا کنید و از این طریق به کسب درآمد بپردازید. البته مؤسسات غیر انتفاعی مسلماً از شما به عنوان یک معلم خصوصی استقبال می‌کنند. اما متاسفانه این مؤسسات ممکن است بخشی از درآمد خود را به عنوان کمیسیون بردارند که طبیعتاً برای شما مبلغ بالایی محسوب می‌شود. پس سعی کنید تمرکز اصلی خود را برروی روش اول و تقسیم کردن آگهی قرار دهید تا روش کسب درآمد شما ساده‌تر و بیشتر باشد.

فعالیت به عنوان ارتقاء دهنده یا سازماندهی کننده

ارتقاء دهنده یا سازماندهی کننده به کسانی گفته می‌شود که می‌توانند یک کسب و کار خاص را مدیریت کنند و افراد مختلف جامعه را به سمت آن هدایت کنند. لیدرهای تورهای مسافرتی و برگزارکنندگان جشنواره‌های سالانه و فصلی از جمله ارتقا دهندگان و سازماندهی کنندگان هستند. این ایده برای کسانی که روابط عمومی بالایی دارند و در شبکه‌های اجتماعی هم فعال هستند بهترین گزینه است.

اگر به فکر راه اندازی یک کسب و کار کم هزینه با این ایده هستید روال معمول این است که به سراغ تورهای مسافرتی و برخی شرکت‌های خاص بروید و بخشی از فعالیت آنها را بر عهده بگیرید. در این حالت شما درآمد خود را به صورت درصد از فعالیت شرکت برمی‌دارید. روش دوم که منظور اصلی ما هم هست، برای کسانی مناسب است که زمان کافی برای برقراری ارتباط با افراد مختلف دارند. این گروه از دانشجویان می‌توانند به صورت مستقل تورهای مسافرتی دانشجویی یا جشنواره‌های رقابتی برگزار کنند و در کنار آن به کسب درآمد بپردازند.

خدمات نوشتن رزومه

رزومه نویسی یک هنر فردی است که یک دانشجو حتماً باید به آن تسلط داشته باشد. در حقیقت رزومه یک شناسنامه حرفه‌ای برای فرد محسوب می‌شود که کلیه اطلاعات شغلی قبلی و سابقه او در آن آورده شده است. معمولاً کسانی که در نوشتن رزومه موفق‌تر هستند راحت‌تر می‌توانند شغل پیدا کنند. این به این دلیل است که در رزومه قابلیت‌ها و توانایی فرد آورده می‌شود و به شکلی قابل لمس به کارفرما نمایش داده می‌شود.

اما اگر می‌خواهید از رزومه نویسی به عنوان یک کسب و کار کم هزینه و یک شغل دانشجویی استفاده کنید می‌توانید فعالیت خود را از همان خوابگاه دانشجویی آغاز کنید. دوران دانشجویی و پایان آن به معنی آموزش دانشجو برای حضور در بازار کار است. دانشجویان برای نشان دادن قابلیت‌ها و توانایی خود نیاز به نوشتن یک رزومه قوی و مناسب دارند. بنابراین شما به عنوان یک دانشجو بدون اینکه نیاز به گذراندن دوره خاصی داشته باشید می‌توانید به نوشتن رزومه برای سایر دانشجویان مشغول شوید و یک شغل کم هزینه برای خود ایجاد کنید.

کتابداری

از آنجایی که شغل دانشجو و دانش‌آموز به طور مستقیم با کتاب گره خورده مطمئناً سطح آشنایی آنها با کتاب‌ها بسیار بیشتر از افراد دیگر است. با وجود اینکه رشته کتابداری به عنوان یک رشته آکادمیک آموزش داده می‌شود و افرادی هستند که در این زمینه تحصیل می‌کنند اما شما به عنوان دانشجو می‌توانید در این حوزه هم فعالیت کنید.

برای تبدیل کردن کتابداری به یک کسب و کار کم هزینه تنها لازم است که با یکی از کتابفروشی های نزدیک خوابگاه یا با نوشت افزارهای نزدیک به دانشگاه خود توافق کنید و چند ساعت به صورت پاره وقت در کنار آن‌ها فعالیت کنید. حتی به عنوان یک دانشجو می‌توانید به مرور زمان به گردآوری جزوه‌های مختلف در زمینه رشته‌های تحصیلی بپردازید و آنها را در کنار فعالیت خود بفروشید. تبلیغات و معرفی خود در این مورد می‌تواند به روند کسب درآمد شما کمک کند.

تولید جواهرات تزئینی

نیازی نیست که کارهای دانشجویی حتماً با رشته شما مطابقت داشته باشد. اهمیت هنرهای فردی در کسب و کارهای کوچک و کم هزینه بسیار زیاد است. در حقیقت بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی و کسب و کارهای کوچک بر مبنای خلاقیت فردی شکل می‌گیرند. نقطه قوت این کسب و کارها این است که همه چیز تحت کنترل شما قرار دارد و می‌توانید زمان انجام کار را نیز مشخص کنید.

به عنوان یک کسب و کار کم هزینه می‌توانید در زمینه تولید و ساخت جواهرات تزیینی فعالیت کنید. حتی اگر بخواهید در این مورد از دستگاه‌های سیان سی هم استفاده کنید باز هم اندازه کوچک و نمونه‌های رومیزی آنها در بازار موجود است که نیاز به سرمایه زیادی ندارند. از طرف دیگر دانشجویان دختر در این زمینه صدیقه بالایی دارند و به راحتی می‌توانند برای محصولات خود مشتری پیدا کنند. به همین راحتی می‌توان یک کسب و کار کم هزینه و یک منبع کسب درآمد پایدار برای خود ایجاد کرد.

پیک تهیه غذا و رستوران

این مورد تقریباً همانند مورد دوم است و شما به عنوان پیک فعالیت می‌کنید. در این شیوه شما با یک تولیدکننده غذا یا رستوران به توافق می‌رسید که به عنوان پیک برای آنها کار کنید. حسن این روش به عنوان یک کسب و کار کم هزینه این است که معمولاً صاحب رستوران‌ها و تهیه غذاها یک موتور در اختیار فرد قرار می‌دهند و نیازی به خرید موتورسیکلت ندارید.

از دیگر مزایای این کسب و کار کم هزینه این است که شما فقط در زمان محدود به زمان ناهار و شام به فعالیت می‌پردازید و در سایر ساعات روزانه به درس و دانشگاه خود می‌رسید. البته در این مورد میزان آشنایی شما با شهرهای مختلف و خیابان‌های آنها اهمیت ویژه‌ای دارد.

به عنوان نتیجه گیری باید به خاطر داشته باشید که دانشجو بودن هیچ محدودیتی برای کسب درآمد شما ایجاد نمی‌کند و به طور همزمان می‌توانید یک کسب و کار کم هزینه ایجاد کنید. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که برای پیدا کردن شغل مورد نظر زمان کافی اختصاص دهید و در کار خود خلاقیت داشته باشید تا نسبت به سایر رقبا برتری داشته باشید.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *