اهمیت تحقیق در مورد کسب و کار و تأثیر آن در موفقیت

تحقیق در مورد کسب و کار یکی از مباحثی است که در چند سال اخیر به شدت اهمیت پیدا کرده است. شما با جستجوی یک محصول خیلی معمولی در اینترنت متوجه می‌شوید که شرکت‌ها و برندهای مختلفی در زمینه تولید آن در رقابت هستند و هر کدام می‌خواهند به شکل‌های مختلفی از یکدیگر سبقت بگیرند. هر کدام از این برندها باید شناخت کافی نسبت به محصول و خدمات خود داشته باشند و در طرف مقابل بدانند که رقبای آنها چه امتیازاتی دارند. این یعنی به صورت فیزیکی و مجازی به تحقیق در مورد کسب و کار خود بپردازد.

انتظار ندارم که با این پاراگراف کوتاه به اهمیت تحقیق و همچنین تیم تحقیق و توسعه در روند یک کسب و کار پی ببرید، اما در این مطلب به شما خواهم گفت که چرا این تحقیق اهمیت دارد، شامل چه بخش‌هایی می‌شود و چه کسانی در این تحقیقات درگیر هستند.

چرا تحقیق در مورد کسب و کار اهمیت دارد؟

بخش ابتدایی این مطلب به نشان دادن اهمیت تحقیق در مورد کسب و کار و تأثیر آن در موفقیت اختصاص داده‌ام. شما حتی اگر بخواهید یک لیوان آب معمولی را پر کنید، در مرحله اول باید ببینید که لیوان تمیز است، بعد کیفیت آب را می‌سنجید، بعد به سراغ سرد یا گرم بودن آب می‌روید، در نهایت حجم مورد نیاز از آب را انتخاب می‌کند. تحقیق در کسب و کار هم در انجام هر چه بهتر آن نقشی غیرقابل انکار دارد و پنج مزیت بزرگ زیر را به ما می‌رساند:

کیفیت محصول و خدمات را نشان می‌دهد

وقتی که به دنبال تحقیق و بررسی یک کسب و کار هستیم، اولین کاری که می‌کنیم به سراغ کیفیت محصول و خدمات خود می‌رویم تا ببینیم که آیا نیاز مشتریان را برآورده می‌کند یا خیر. در واقع یک کارآفرین خوب و کارآزموده می‌داند که موفقیت یک کسب و کار در گام اول به کیفیت محصول و خدمات آن بستگی دارد. هرچه کیفیت محصول بالاتر باشد، تمایل مشتری و بازار به خرید آن بیشتر بوده و شانس به دست آوردن مشتری افزایش یابد.

 • در تحقیقات مشخص می‌شود که نقاط قوت و نقاط ضعف محصول چیست؛
 • تحقیقات مشخص می‌کند که به چه شکلی امکان ارتقاء محصول وجود دارد؛
 • تحقیقات نشان می‌دهد که چه چیزی در محصول برای مشتریان جذاب است؛
 • تحقیقات نشان می‌دهد که امکان تغییر قیمت محصول با توجه به چه فاکتورهایی امکان پذیر است.

وضعیت رقبا و محصولات مشابه را نشان می‌دهد

بخش دوم تحقیق در مورد کسب و کار شامل رصد رقبا و محصولات مشابه است. در واقع موفقیت یک کسب و کار بدون در نظر گرفتن رقبا امکان پذیر نیست و هر چه کیفیت محصول ما بالاتر باشد، باز هم لازم است که نیم نگاهی به وضعیت رقبای خود داشته باشیم. این بررسی ممکن است در مورد سابقه و تاریخچه رقبا در به دست آوردن بازار باشد یا حتی کیفیت محصول از لحاظ انجام یک وظیفه خاص یا نقش آن در نحوه جذب مشتری انجام گیرد.

 • در این تحقیقات مشخص می‌شود که رقبا از چه استراتژی استفاده می‌کند؛
 • در این تحقیقات کیفیت محصول و رقیب به شکل‌های مختلف از لحاظ کیفیت و کمیت بررسی می‌شود؛
 • در این تحقیقات مشخص می‌شود که این محصول رقیب چه برتری یا چه نقاط ضعفی نسبت به محصول ما دارد؛
 • در این تحقیقات تعیین می‌شود که رقبا به چه شکلی وارد بازار شدند و عکس العمل بازار نسبت به آنها به چه صورت است.

روش بازاریابی و تبلیغات مناسب را مشخص می‌کند

فاز سوم تحقیق در مورد کسب و کار به بحث بازاریابی و تبلیغات برای محصول و خدمات اختصاص می‌یابد. این مرحله از تحقیقات در مورد محصول خودمان و هم در مورد محصول رقیب انجام می‌گیرد تا استراتژی تبلیغات و بازاریابی ما تعیین شود. هرچه موفقیت ما در این مرحله بیشتر باشد، شانس به دست آوردن مشتری بدون در نظر گرفتن کیفیت محصول بالاتر می‌رود. این حقیقت زمانی مشخص می‌شود که شرکت‌های بزرگ هم بخش مهمی از هزینه خود را به بحث تبلیغات و بازاریابی اختصاص می‌دهند.

 • در بازاریابی مشخص می‌شود که از کدام کانال تبلیغات استفاده شود؛
 • در این تحقیقات باید مشخص شود که تبلیغات در شبکه مجازی به چه صورت باشد؛
 • در این تحقیقات باید مشخص شود که روش تبلیغات بهینه کدام گروه است؛
 • در این تحقیقات باید مشخص شود که چند بازاریاب در نتیجه تأثیر دارند؛
 • در این تحقیقات باید مشخص شود که نحوه رسیدن مشتری به محصول به چه صورت است.

استراتژی کوتاه مدت و بلند مدت را مشخص می‌کند

تا اینجای کار همه بررسی‌های ما مربوط به محصول و به محیط داخلی کسب و کار بود. از این مرحله به بعد تحقیق در مورد کسب و کار و وارد فاز خارج از محدوده شرکت شده و به تعامل آن با مشتریان و شرکت‌های دیگر مربوط می‌شود. بدون شک تعامل مناسب و استاندارد در به دست آوردن نتیجه خوب از تبلیغات و بازاریابی تاثیرگذار است. تمامی این تحقیقات منجر به این نتیجه می‌شود که مدیران و بخش مدیریت به سراغ انتخاب استراتژی کوتاه مدت و بلند مدت بروند:

 • در این تحقیقات استراتژی کوتاه مدت شرکت برای حضور در بازار تعیین می‌شود؛
 • در این تحقیقات مشخص می‌شود که استراتژی بلندمدت کسب و کار به چه صورت است؛
 • در این تحقیق‌ها تغییرات محصول با توجه به استراتژی کوتاه مدت و بلند مدت اعمال می‌شود؛
 • در این تحقیقات نیروی انسانی لازم برای استراتژی کوتاه مدت و بلند مدت استخدام می‌شود.

بررسی نتایج استراتژی

یکی از مهمترین مزایای تحقیق در مورد کسب و کار و بررسی نتایج، آنالیز و بررسی نتایج استراتژی‌های انتخاب شده است. اشتباهی که بیشتر استارتاپ ها و کسب و کارهای جدید انجام می‌دهند این است که تحقیقات را فقط به یک فاز اولیه محدود می‌کنند و تمایلی به اجرای مجدد آن ندارند. این در حالی است که این تحقیقات در تمام طول عمر و در لحظات مختلف یک کسب و کار جریان دارد. با بررسی نتایج می‌توان به نتیجه‌های زیر رسید:

 • بررسی میزان موفقیت استراتژی‌های کوتاه مدت و بلند مدت؛
 • بررسی میزان موفقیت محصول در جلب توجه مشتری؛
 • بررسی میزان موفقیت روش‌های تبلیغاتی و بازاریابی؛
 • بررسی میزان موفقیت تحقیقات در مورد رقبا و بازار؛
 • تصمیم گیری با توجه به نتایج آنالیز شده و انتخاب برنامه مناسب.

تحقیق در کسب و کار شامل چه بخش‌هایی می‌شود؟

با توجه به مواردی که در رابطه با اهمیت تحقیق در مورد کسب و کار گفته شد، طبیعتاً بخش‌های مختلفی از کسب و کار در این تحقیقات درگیر می‌شوند که برخی از آنها به صورت مستقیم و برخی نیز به صورت غیر مستقیم در این تحقیقات نقش دارند. نکته‌ای که در این رابطه وجود دارد این است که تحقیقات هر کدام از این بخش‌هایی باید به صورت جداگانه انجام شود و نتیجه به صورت جداگانه گزارش شود. در نهایت این حوزه مدیریت است که تمامی نتایج را در کنار یکدیگر قرار داده و در مورد آنها نتیجه گیری می‌کند.

بخش کنترل کیفیت

بخش کنترل کیفیت اولین قسمت از هر شرکت و کسب و کار است که در بررسی محصول و خدمات نقش دارد. در واقع اصلی‌ترین و پایه‌ای‌ترین بخش تحقیقات هر شرکت مربوط به بخش کنترل کیفیت است. وظیفه کنترل کیفیت با توجه به نوع کسب و کار و نوع محصول متفاوت است. در شرکت‌های تولیدی، بخش کنترل کیفیت یک بخش آزمایشگاهی است که تمام قسمتهای محصول را بررسی می‌کند. این در حالی است که در شرکت‌های خدماتی، آزمایشگاه وجود ندارد و تمامی بررسی‌ها به صورت تئوریک انجام می‌شود.

بخش بازاریابی

اگر از محصول فاصله بگیریم، تیم دوم درگیر در تحقیقات، گروه بازاریابی و مارکتینگ هستند. این گروه وظیفه رصد کردن بازار و تمایل بازار به محصول را بر عهده دارد. اگرچه کار اصلی این بخش ایجاد تمایل در مشتریان برای خرید محصول است، اما باید ببینند که عکس العمل بازار به چه صورت است و چه چیزی در محصول آنها را جذب می‌کند. تنوع در تحقیقات بخش بازاریابی نسبت به کنترل کیفیت بیشتر است و لازم است که هر دو بخش محصول و بازار را تحت نظر داشته باشد.

بخش برنامه ریزی و توسعه

در بسیاری از منابع از این بخش به عنوان بخش تحقیق و توسعه یا همان گروه D& Rیاد می‌شود. این گروه هم وظیفه تحقیق در مورد کسب و کار و کیفیت محصول آن را بر عهده می‌گیرند و هم سعی می‌کنند راهکارهایی برای بهبود آن پیشنهاد دهد. بخش برنامه ریزی و توسعه به طور ویژه برای استارتاپ ها و شرکت‌های نوپا اهمیت ویژه‌ای دارد و همیشه باید در کنار آنها یک گروه تحقیق و توسعه حضور داشته باشد. شرکت‌ها و کسب و کارهایی که از این گروه کمک می‌گیرند، به شدت شانس موفقیت خود را بالاتر می‌برند.

بخش آموزش

آخرین بخشی که در تحقیق در مورد کسب و کار نقش دارد، بخش آموزش است. یک کسب و کار همیشه به نیروهای جدید نیاز دارد تا بتواند خون جدیدی به رگ شرکت خود وارد کند. آموزش دادن نیروهای جدید نیاز به الزامات اولیه دارند که این الزامات توسط گروه تحقیق بخش آموزش تهیه می‌شود. در یک شرکت اگر تحقیقات بخش آموزش به شکل مناسب انجام گیرد و به طور دقیق مشخص شود که پرسنل جدید نیاز به چه آموزشی دارند، مسیر موفقیت آنها هموارتر است.

چه کسانی در انجام تحقیقات نقش دارند؟

در انتهای این مطلب باید مشخص کنیم که چه کسانی در جریان تحقیق در مورد کسب و کار قرار می‌گیرند و نقش مهمی در انجام آن دارند. یک پرسنل معمولی کسب و کار برای انجام کارهای اداری تا بخش مدیریت، همگی به شکل‌های مختلف در این تحقیقات نقش دارند. اما به طور کلی گروه اصلی‌ترین نقش ممکن را در تحقیقات بازی می‌کنند:

مدیریت

وظیفه تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در هر کسب و کاری بر عهده بخش مدیریت است. همانطور که یک مدیر می‌تواند مسیر موفقیت یک کسب و کار را تعیین کند، در کشاندن آنها به منجلاب و شکست نیز نقش دارد. بنابراین طبیعی است که برای مدیران و پرسنل بخش مدیریت این شانس را قائل شویم که در جریان تحقیقات در کسب و کار نقش داشته باشند و به عنوان هسته مرکزی این دایره فعالیت کنند.

بازاریاب کسب و کار

گروه دیگری که در انجام تحقیقات نقش دارند، گروه بازاریابی و تبلیغات هستند. این افراد استراتژی کوتاه مدت و بلند مدت شرکت را در حوزه بازاریابی و فروش محصول مشخص می‌کنند. بدون شک طول عمر یک کسب و کار به تمایل مشتریان برای خریدن محصولات و خدمات آنها وابسته است. هرچه تحقیقات گروه بازاریابی و تبلیغات با کیفیت بهتر و به شکل مناسب‌تری انجام شود، احتمال رسیدن شرکت به موفقیت بیشتر است.

تیم تحقیق و توسعه (D&R)

تیم تحقیق و توسعه گروهی از پرسنل نیستند که تنها در آزمایشگاه باشند و بر روی کیفیت محصول کار کنند. در واقع این تیم مشخص می‌کند که کیفیت محصول به چه صورت است، چگونه می‌توان کیفیت آن را بالاتر برد و کسب و کار تحت چه شرایطی به موفقیت بیشتری می‌رسد. تمامی این موارد توسط تیم تحقیق و توسعه انجام می‌گیرد و بدون شک نقشی غیرقابل انکار در تحقیقات دارند.

تحقیق در مورد کسب و کار بسیار مهم است و در مسیر کوتاه مدت و بلند مدت آن را در آینده مشخص می‌کند. شرکت‌هایی که در این تحقیقات نقش دارند و از آن استفاده می‌کنند، بدون شک مسیر راحت‌تری برای رسیدن به موفقیت دارند.

کلید واژه کانونی: تحقیق در مورد کسب و کار

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *