آکادمی ابوذر سهیلی

هر آنچه برای کسب و کارتان باید بخوانید، ببینید و یاد بگیرید

برای راه اندازی کسب و کار کوچک خانگی چکار کنم؟

برای راه اندازی یک کسب و کار کوچک خانگی چه کار کنم؟ این یکی از سؤالات پر تکرار در حوزه کسب و کار است که تقریباً در بسیاری از انجمن‌های اینترنتی و در وبسایت های مختلف به آن پرداخته شده است. بعد از کلی درس خواندن و گرفتن مدارک مختلف کارشناسی و کارشناسی ارشد، امروز متوجه شدیم که نه تنها کار اداری پیدا نمی‌شود، حتی شرکت‌های خصوصی هم ظرفیت استخدام این همه نیروی بیکار را ندارند. چاره چیست؟

بسیاری از جوانان به فکر راه اندازی کسب و کار کوچک خانگی افتادند و سعی می‌کند که یک منبع کسب درآمد برای خود ایجاد کنند. متاسفانه طرز فکری که وجود دارد این است که برای داشتن کسب و کارهای کوچک پرسود نیازی به سرمایه نیست.

یا حتی عده‌ای معتقدند مشاغل خانگی موفق با حداقل سرمایه راه اندازی می‌شود. به خاطر داشته باشید که کسب و کارهای کوچک در ایران تفاوت زیادی با مشاغل خانگی در اروپا دارند. شما اگر از قیمت دستگاه برش لیزر خانگی یا دستگاه سی ان سی خانگی اطلاع داشته باشید، مطمئنا از آنها به عنوان مشاغل با سرمایه کم یاد نمی‌کنید.

پس در این مطلب به شما نشان می‌دهیم که مشاغل خانگی چه مواردی هستند و برای راه اندازی آنها به چه مقدار سرمایه نیاز هست.

چه مشاغلی به عنوان کسب و کار کوچک خانگی معرفی می‌شوند؟

اگر از کسی بخواهید که کسب و کار کوچک خانگی را برای شما معرفی کند، بدون شک آنها را مشاغلی معرفی می‌کند که امکان اجرای آنها در منزل وجود دارد و با حداقل سرمایه امکان اجرا و پیاده‌سازی آن هست. اما این تعریف تا حدود زیادی شخصی و نامناسب است. به عقیده ما مشاغل خانگی به کسب و کارهایی گفته می‌شود که قابلیت انجام در یک فضای کوچک را دارند، در آن‌ها از نیروی انسانی خانواده استفاده می‌شود، خلاقیت در آنها زیاد است و بازار فروش نامشخصی دارند.

پس اگر می‌خواهید ادامه مطلب ما را در مورد کسب و کار کوچک خانگی مطالعه کنید، لطفاً این طرز فکر را کنار بگذاریم که همه آنها با سرمایه کم راه اندازی می‌شود. برخی از مشاغل خانگی هستند که نیاز به سرمایه خیلی بالایی دارند و در عوض شما را به سود بیشتر و بازار بهتر می‌رساند. پس لازم است که به سراغ ویژگی‌های کسب و کارهای خانگی برویم.

ویژگی‌های مهم کسب و کارهای خانگی

وقتی که هدف شما راه اندازی کسب و کار کوچک خانگی باشد، باید بدانید که دقیقاً این مشاغل به چه صورت هستند و چه ویژگی هایی در آنها وجود دارد که از این لفظ برای کسب و کار استفاده می‌شود.

در فضای کوچک اجرا می‌شوند

مهم‌ترین ویژگی مشاغل خانگی این است که در یک فضای کوچک و به طور ویژه از فضای منزل، قابلیت اجرا دارد. در این مشاغل معمولاً نیروی انسانی به کار گرفته شده کمتر هستند و حجم کارگاهی کوچک است. پس عملاً اجرای مشاغل خانگی در یک انبار یا حتی در یکی از اتاق‌های منزل امکان پذیر بوده و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. شما اگر شغل خشک کردن سبزیجات و میوه‌ها را در نظر بگیرید، متوجه می‌شوید که نیاز به فضای زیادی ندارید.

نیروی کار آن بیشتر خانواده‌ها هستند

عموماً به مشاغل و حرفه‌هایی خانگی گفته می‌شود که بیشتر اعضای خانواده در آن درگیر باشند و به نوعی تعاونی باشد. البته در این مورد الزام وجود ندارد که همه اعضا و نیروهای انسانی از یک خانواده باشند. گاهی ممکن است از یک مهارت یا از یک فرد خاص برای تولید محصول استفاده کنیم که در بین افراد خانواده ما نیست. در این حالت مجبور هستیم که یک نفر را به صورت شراکتی یا استخدامی وارد فرآیند تولید کنیم.  اما کماکان روند تولید محصول در یک فضای کوچک و در منزل انجام می‌شود.

از سرمایه کم شروع می‌شوند

این مورد به خصوص کسانی که به دنبال یک کار ساده و رایج در سطح جامعه هستند. نمونه‌های مختلفی از کسب و کار کوچک خانگی وجود دارد که با دستگاه‌های پیشرفته و گران مانند دستگاه برش لیزر و دستگاه سی ان سی انجام می‌شوند. بنابراین نمی‌توان سرمایه کم برای شروع کسب و کار در همه این مشاغل تعمیم داد. به طور کلی درصد بالایی از مشاغل خانگی با سرمایه کم شروع می‌شوند.

مهارت و خلاقیت حرف اول را می زند

ایده پردازی و شروع هر نوع کسب و کار خانگی از یک خلاقیت و تغییر کوچک در یک محصول شروع می‌شود. مثلاً شما به تغییر در یک کالای کوچک فکر می‌کنید و آن را به یک محصول جدیدی می‌کنید. مزیت بزرگ مشاغل خانگی در این است که معمولاً برای هر فرد انحصاری بوده و با توجه به خلاقیت او پیش می‌رود. پس احتمال تکراری شدن یا کپی برداری از این ایده تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

بازار فروش مشخص ندارد

اگرچه این یک امتیاز منفی برای کسب و کار کوچک خانگی محسوب می‌شود، اما باید این حقیقت را بپذیریم که برای این مشاغل بازار فروش مشخص وجود ندارد و احتمالاً برای فروش محصول چالش زیادی خواهیم داشت. نکته امیدوار کننده این است که تعداد پایین می‌تواند شانس فروش محصول ما را افزایش دهد و این مورد این در تعادل بین عرضه و تقاضا به ما کمک می‌کند.

برای راه اندازی کسب و کار کوچک خانگی به چقدر سرمایه نیاز دارم؟

مطمئناً کسانی که به فکر راه اندازی کسب و کار کوچک خانگی هستند، بعد از مشخص شدن ایده، بلافاصله به سراغ سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی این مسائل می‌روند و سعی می‌کنند به یک عدد مشخص برسند. برآورد دقیق سرمایه مورد نیاز برای این مصاحبه کار نسبتاً سختی است، اما با پاسخ دادن به این ۵ سؤال می‌توانید تا حدود زیادی به نتیجه برسید:

باید ببینید که چه دستگاهی می‌خواهید

قبل از هر چیزی باید مشخص کنید که ایده شما به چه شکلی انجام می‌شود. اگر قرار باشد محصولی بفروشید، فرآیند تولید محصول شامل استفاده از چه دستگاه‌هایی می‌شود. اگر قرار باشد از دستگاه برش لیزر یا دستگاه سی ان سی استفاده کنید، باید مبلغی بین ۲۰ میلیون تومان تا ۸۰ میلیون تومان بپردازید. اگر به فکر خرد کردن سبزیجات یا ورقه‌ای کردن میوه‌ها باشید، حدود پنج میلیون تومان برای خرید دستگاه کافی است. همین معیارها برای سایر دستگاهها و تجهیزات قابل انجام است.

باید فضای کارگاهی خود را ترسیم کنید

بخش مهم دیگر از هزینه‌های اولیه شما، مربوط به فضای کارگاهی است. اگر تصمیم دارید کسب و کار را در یکی از اتاق‌های منزل یا در زیرزمین منزل خود اجرا کنید، باید ببینید که برای آماده سازی آن چقدر هزینه می‌پردازید. اما اگر مجبور به اجاره کردن یک پارکینگ یا هر مکان دیگری شوید، هزینه اجاره و رهن در هزینه‌های اولیه شما آورده می‌شود.

مواد اولیه را بررسی کنید

اگر بخواهیم ایده‌های راه اندازی کسب و کار کوچک خانگی را معرفی کنید، شاید لازم باشد یک روز از صبح تا شب فقط مشغول نوشتن این ایده‌ها باشیم. برای هر کدام از این ایده‌ها نیاز به مواد اولیه متفاوتی است که قیمت آن بر سرمایه اولیه ما تاثیرگذار است. بدون شک راه اندازی یک کارگاه خانگی برای تولید رب گوجه خانگی یا تولید شربت خانگی، سرمایه متفاوتی نسبت به تولید کاردستی‌های تزیینی و لوازم چوبی تزیینی نیاز دارد. قیمت مواد اولیه در این کارگاه‌ها تعیین می‌کند که ما به چه سرمایه‌ای نیاز داریم.

نیروی کار نیاز دارید یا خیر؟

این سوالی است که با توجه به نوع کسب و کار خانگی شما پاسخ آن تغییر می‌کند. شما اگر تصمیم گرفته باشید که وارد یک حوزه تخصصی شوید و از یک کارشناس و حرفه‌ای در این زمینه استفاده کنید، لازم است که حقوق ماهیانه برای او در نظر بگیرید. اما اگر تمامی مراحل کار به کمک افراد خانواده انجام می‌گیرد، می‌توانید از آن تحت عنوان کسب و کار کوچک با سرمایه کم یاد کنید و نیازی به اختصاص هزینه به نیروی کار نداشته باشید.

فروش محصول به چه صورت است

آخرین سوالی که در اینجا باید به آن پاسخ دهید، این است که سطح فروش محصولات شما به چه صورت است. اگر ایده خود را به درستی انتخاب کرده باشید و برای آن بازار کافی وجود داشته باشد، نیازی به تبلیغات نیست و بعد از مدتی به یک درآمد ثابت می‌رسید. اما اگر ایده شما تازگی دارد، لازم است از ابزارهای مختلف برای معرفی محصول خود استفاده کنید و بخشی از هزینه شما به تبلیغات اختصاص می‌یابد.

ایده‌هایی برای راه اندازی مشاغل خانگی با سرمایه کم

با توجه به توضیحاتی که در مورد راه اندازی کسب و کار کوچک خانگی دادیم، لازم است که برای تکمیل مطلب خود چند ایده برای راه اندازی این مشاغل ارائه دهیم تا امکان استفاده از مطلب به شکل کاربردی هم فراهم باشد. در بندهای قبلی گفتیم که ایده‌های راه اندازی این کارگاه‌ها بسیار زیاد هستند و به همین دلیل ما آنها را در چهار دسته کلی قرار داده‌ایم.

تهیه خوردنی‌های مختلف

تهیه خوردنی‌های مختلف و غذاها پرطرفدارترین شیوه‌ها برای راه اندازی مشاغل خانگی است. بزرگ‌ترین مزیت این جهان این است که همیشه در بین خانواده‌ها یک نفر آشپز حرفه‌ای با دست پخت خوشمزه پیدا می‌شود. تهیه انواع خورش‌ها به همراه غذاهای سنتی و اصیل ایرانی، تهیه ترشیجات و مرباجات، تهیه سبزی خشک و سبزی قورمه سبزی، تهیه میوه خشک، فعالیت به صورت کترینگ و غذاهای خانگی ایده‌هایی هستند که شما به روش‌های مختلف می‌توانید آنها را پیاده سازی کنید.

ساخت کادو و وسایل تزئینی

ساخت کادو و وسایل تزیینی برای افراد با سلیقه می‌تواند از سودآورترین مشاغل خانگی باشد. البته وسایل تزیینی و کادویی متفاوت هستند که برخی از آنها با کمک دستگاه‌های پیشرفته مانند لیزر ساخته می‌شوند و برخی نیز تنها به کمک دست و هنر فرد آماده می‌شوند. مورد اول برای کسانی که سرمایه کافی دارند مناسب است و اتفاقاً درآمد بالایی هم دارد. اما مورد دوم برای کسانی مناسب است که مهارت بسیار بالایی دارند می‌توانند کاردستی‌های زیبا و ایده‌آل درست کنند.

تولید پوشاک

حتماً دیده‌اید که برخی از خانواده‌ها یک دستگاه جوراب بافی در کارگاه منزل خود قرار داده و به کمک آن یک کسب و کار خانگی برای نوجوانان خود درست کرده‌اند. این ایده را در کنار دستگاه‌های بافت پلیور زمستانی و یا کارگاه خیاطی زنانه و دوخت لباس عروس قرار دهید تا ببینید که راهکارهای مختلفی برای تولید پوشاک به عنوان کسب و کار کوچک خانگی وجود دارد.

کار اینترنتی خانوادگی

این ایده بیشتر برای کسانی مناسب است که اعضای خانواده به اینترنت و کارهای اینترنتی دسترسی دارد. کارهای مختلفی در بستر اینترنت وجود دارد که اعضای یک خانواده می‌توانند به صورت هماهنگ آنها را انجام دهند. طراحی یک سایت و انجام بخش‌های مختلف آن، ترجمه یک کتاب به صورت دسته جمعی، یک فیلم آموزشی در مورد کتاب‌ها و یا ورزش‌های مختلف و حتی ایجاد تیزرهای تبلیغاتی نمونه‌هایی از کارهای اینترنتی خانوادگی هستند.

به خاطر داشته باشید که راه اندازی یک کسب و کار کوچک خانگی نیاز به تمهیدات ویژه یا مهارت در یک زمینه حرفه‌ای ندارد. بلکه این خود شما هستید که از مهارت و خلاقیت فردی نهایت بهره را می‌برید و از آن به عنوان یک منبع کسب درآمد استفاده می‌کنید. اگر شما هم ایده‌ای دارید خوشحال می‌شویم که در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

کلید واژه کانونی: کسب و کار کوچک خانگی

 

اهداف اجتماعی کسب و کار و اهمیت آن

/
امروز می‌خواهیم در مورد یک موضوع خاص و جالب صحبت کنیم که علو…

اگر به فکر کسب و کار جدید در ایران هستید؛ بخوانید

/
یکی از راهکارهایی که در چند سال اخیر برای مقابله با شرایط اقتصادی…

همه آنچه باید در مورد تولید کالا بدانید

/
معمولاً تعداد افراد زیادی برای به دست آوردن پول و راه اندازی …

انواع مدیریت و سبک رفتار هر کدام

/
وقتی که به عنوان ارباب رجوع به اتاق یک مدیر وارد می‌شوید، عکس ا…

اصول پنجگانه مدیریت و اهمیت هر کدام از آنها

/
مدیریت به عنوان فرآیندی اجتماعی که شامل برنامه ریزی و هدایت یک …

مدیریت راهبردی و نقش آن در موفقیت یک سازمان

/
اصطلاح مدیریت راهبردی احتمالاً شما را به یاد سخنرانی‌های سنگین و…